Nakreslila naša Alžbetka

Naozajstná princezná

   Do školy v mestečku chodila jedna dievčina. Dievčina bola šikovná a múdra, no škola ju veľmi nebavila. Stále snívala o tom, aké by to bolo, keby bola princeznou.

„Je jediná v triede, ktorá ešte nevie poriadne prečítať ani prvé písmena v abecede,“ sťažovala sa pani učiteľka rodičom.

   Jedného dňa sa v škole učili písmeno ,P‘. Žiaci si otvorili učebnice a čítali slová začínajúce sa týmto písmenom;

PERO

PAVÚK

PEŇ

   Pri každom slove bol aj pekný obrázok;

PRAVÍTKO

PRASIATKO

 

PRINCEZNÁ

   Pri slove PRINCEZNÁ bola nakreslená vežička s jediným malým okienkom. A vtom okienku bola uväznená ,princezná‘. Ako sa tak dievčina na princeznú pozerala, zazdalo sa jej, že princezná niečo hovorí, ba skôr kričí. No dievčina nič nepočula. Naklonila sa a pozorne sa zapozerala na obrázok. Áno, kreslená princezná naozaj otvárala ústa. No dievčina stále nič nepočula. Priložila ucho k obrázku. Teraz začula celkom jasne slová, ktoré vychádzali z učebnice;

„Pomóc!“ kričala kreslená princezná. „Drak!“

„Drak?“ divila sa dievčina, pretože nijakého nevidela, „A kde?“

„Tam, v diaľke,“ kreslená princezná vystrčila prst cez zamrežované okienko a ukázala kamsi na náprotivnú stranu v učebnici. Bola tam opica, oko či ostrov, lebo to bola strana s písmenom ,O‘, ale drak tam nebol. Dievčina teda rýchlo nalistovala stranu s písmenom ,D‘. A čo nevidí? Drak pri svojom slove chýbal. Listovala teda späť stranu po strane.

„Aha, tu je!“ dievčina našla draka letieť nad LESOM  na strane s písmenom ,L‘.

„Už je blízko. musím princeznej pomôcť,“ dievčina si rýchlo nalistovala princeznú.

„Ako ti pomôžem?“ pritisla si ucho k čítanke.

„Musíš ma odtiaľ dostať,“ kričala princezná z plných pľúc, no dievčina ju ledva počula.

„Ale ako?“ tu jej napadla spásonosná myšlienka. Zobrala ceruzku a dokreslila do princezninej ruky kľúč. Princezná zmizla z okna, no za krátku chvíľku sa brána na veži pomaly otvorila a ona sa v nej objavila. Princezná neváhala a rozbehla sa k poslednej strane učebnice.

„Z ako ZÁMOK,“ napadlo dievčinu, „Pokúsim sa draka zdržať.“

   No ani nemusela listovať v učebnici. DRAK sa zrazu zjavil na strane s písmenom ,O‘, rovno vedľa OPICE, ktorá sa tak zľakla, že od strachu skočila pod OBRUS. Dievčina rýchlo schmatla ceruzku a dokreslila drakovi do cesty múr. Drak si však s múrom ľahko poradil a už bol na strane s písmenom ,P‘.

,Čo teraz?‘ horúčkovito premýšľala dievčina. Pokúsila sa vytrhnúť stranu, ale DRAK bol rýchlejší a preletel na stranu s písmenom ,R‘. Akýsi RYTIER sa ho pokúsil zneškodniť, DRAK po ňom ale vyfúkol oheň a rytier sa radšej stiahol. A už bol na ďalšej strane s písmenom ,S‘. Dievčina pokrčila stranu s písmenom ,T‘ a to draka trochu zdržalo. Naozaj len trochu. Na strane s písmenom ,U‘ si uhladil pokrčené krídla, zúrivo zareval  a letel ďalej. Princeznej však to zdržanie pomohlo a už vbiehala do zámku, kde na ňu už čakali ocko kráľ a mamka kráľovná. Na strane s písmenkom ,V‘ sa drakovi postavilo VOJSKO a tomu sa podarilo draka zahnať späť na stranu s písmenkom ,D‘. Dievčina si vydýchla a pozrela sa na šťastnú rodinku. Zdalo sa jej, že na ňu kývajú. Akoby jej chceli čosi povedať. Dievčina pritisla ucho k papieru.

„Ďakujeme ti, si ozajstná princezná,“ povedala kráľovná.

„Ja?“ čudovala sa dievčina.

„Áno. Si odvážna a šľachetná, dobrá a múdra. Takéto vlastnosti nemajú ani niektoré princezné. Byť princeznou neznamená len obliekať si pekné šaty, nosiť korunku či tancovať. Vo svojom srdiečku si naozajstná princezná.,“ kýval vážne hlavou kráľ. A to dievčinu veľmi potešilo, lebo si myslela, že v jej svete nemôžu princezné existovať.

 

PERO

PAVÚK

PEŇ

Čítala dievčina na druhý deň v škole.

„Vidíš ako ti to krásne ide,“ pochválila dievčinu prekvapená pani učiteľka. Dievčina sa usmiala a pokračovala;

PRAVÍTKO

PRASIATKO

PRINCEZNÁ

Dievčina sa pozrela na obrázok. Vežička akýmsi zázrakom zmizla. Stála tam len princezná v nádherných šatách a kamarátsky žmurkala na dievčinu.

(úryvok z pripravovanej knižky "Rozprávky z mestečka")